Jan Kanty PAWLUŚKIEWICZ „Voyage” – wernisaż i spotkanie

Jubileuszową 65. edycję festiwalu filmowego OKFA zainauguruje wernisaż Jana Kantego Pawluśkiewicza. W Konińskim Domu Kultury 29 maja otworzymy wystawę, którą będzie można oglądać tylko podczas festiwalu, czyli do 2 czerwca. Artysta będzie gościem specjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA.

Wystawa „Voyage”, która była już prezentowana m.in. w: Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Olsztynie, a także Brukseli, we Włoszech i na Węgrzech, to ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY – BYTY – MARY, jak i najnowszych – z cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN. W Koninie będzie można zobaczyć ponad 20 prac stworzonych w autorskiej, unikatowej technice żel-artu. 29 maja zapraszamy na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Artysta nie tylko opowie o swoich obrazach, ale zobaczymy go także w muzycznej odsłonie.
Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje – wyznaje artysta – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. pięknem niezależnym, tak zagubionym we współczesnym świecie.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista. Jedna z legend artystycznego Krakowa: współzałożyciel grupy muzycznej Anawa (w której grał do roku 1980), związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Laureat festiwali muzycznych i filmowych, trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Organizacja wystawy: Agencja ZEGART

29.05.2019

18:00

Miejsce:
Koniński Dom Kultury
wstęp wolny